SP wskazuje premierowi, gdzie znaleźć środki na pomoc rodzicom dzieci niepełnosprawnych

27 marca 2014     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 974

Znaczne zwiększenie dochodów budżetu państwa z VAT-u i akcyzy o co najmniej 1,5 do 2 mld zł, zniesienie finansowania partii politycznych, oszczędności na wydatkach majątkowych począwszy od Kancelarii Prezydenta, Sejmu, Senatu, ministerstw oraz podatek od banków i zagranicznych korporacji, które w Polsce mają minimalne zobowiązania podatkowe to tylko niektóre z propozycji, jakie Solidarna Polska przesłała do premiera w specjalnym liście, wskazując na konkretne źródła, z których można sfinansować żądania rodziców chorych dzieci. 

 

Od kilku lat premier Donald Tusk zwodził rodziców niepełnosprawnych dzieci, obiecując im podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego do najniższej średniej krajowej i uzawodowienie ich pracy przy chorym dziecku. Solidarna Polska nie zgadza się jednak na propozycje, jakie przedstawił wczoraj premier na spotkaniu z rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Donald Tusk zaczął interesować się problemem w momencie ostrego sporu, a wcześniej pozostawał głuchy na problemy ludzi niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Solidarna Polska opowiada się za zmianami systemowymi i stworzeniem systemu opieki odpowiadającego aktualnym potrzebom osób niepełnosprawnych oraz za podwyższeniem świadczenia pielęgnacyjnego. Jako pierwsi złożyliśmy w Sejmie, w marcu 2013 roku, projekt ustawy podnoszący świadczenie pielęgnacyjne. Niestety, dokument utknął w „ zamrażarce” u Marszałek Sejmu E. Kopacz. Świadczenie w wysokości płacy minimalnej, jakiego domagają się rodzice protestujący w Sejmie, jest  im niezbędne do zakupu lekarstw i rehabilitacji swoich chorych dzieci.  Premier zaproponował rodzicom niepełnosprawnych dzieci podwyższenie świadczenia do żądanej kwoty dopiero w 2016 roku, jednak nie ma pewności, że PO będzie wtedy nadal u władzy, więc obietnice składane  dziś przez premiera są bez pokrycia.

Budżet państwa ma w tym roku znacznie wyższe od zakładanych wpływy do budżetu państwa z tytułu VAT oraz akcyzy ( ok. 1,5 – 2 mld zł) , ponadto pieniądze można znaleźć znosząc finansowanie partii z budżetu państwa ( projekt SP w tej sprawie leży od kilku miesięcy w Sejmie) co da dodatkowe 140 – 150 mln zł w kasie państwa, które można przeznaczyć na pomoc niepełnosprawnym. W związku z  nacjonalizacją OFE zmniejszyła się obsługa długu publicznego, a wprowadzając specjalny podatek dla wielkich sieci handlowych oraz podatek od banków rząd miałby w budżecie dodatkowe kilka miliardów złotych. Zagraniczne instytucje finansowe, płacąc u nas symboliczne podatki miały w  ubiegłych latach ok. 16 mld zł zysku. Podobnie wielkie sieci handlowe, które płacą stosunkowo niewielki podatek w porównaniu do olbrzymich zysków, wyprowadzanych zagranicę.

Nieuczciwe jest także działanie, jakie podjął wczoraj premiera Donald Tusk na spotkaniu w Sejmie. Widać, że przyjął on taktykę zderzania ze sobą różnych środowisk, np. matek  protestujących w Sejmie ze środowiskami osób, którym zabiera się pieniądze.  Solidarna Polska apeluje o nieskłócanie ze sobą Polaków. Dziś dysponujemy pieniędzmi  budżecie, nikomu nie trzeba odbierać środków na rozwój.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *