Zebranie wiejskie 29.04.2016r.

25 kwietnia 2016     admin     10 komentarzy     Zobaczyło: 3316

Dnia 29.04.2016r. o godzinie 18.00 odbędzie się zebranie wiejskie w Domu ludowym w Zbylitowskiej Górze.

Tematem zebrania będzie:

– Zasady naliczania podatku rolnego i od terenów mieszkaniowych

10 komentarzy dla aktualności “Zebranie wiejskie 29.04.2016r.

 • opla

  Niestety ale jak wyborcy głosują to tak mają, głosowali na dobrą zmianę, przepraszam dojną zmianę, to niech teraz nie narzekają.

  • wieśniak

   A co mają podatki lokalne do Dobrej zmiany. Proponuję analizę budżetu GT w ostatnich latach i dynamikę zadłużenia. Niestety PR jest dość kosztowny.

 • opla

  Ano chociażby to, że do obsługi programu 500+ potrzebni są dodatkowi urzędnicy, którzy kosztują. Co do budżetu GT to pieniądze wydawane są czasami bez sensu, a na pewno bez należytego nadzoru. Proszę popatrzeć na niedawno wyremontowaną ulicę Wyszyńskiego, w wielu punktach nie spełnia założeń projektowych, brak właściwego umocowania krawężników od strony gdzie nie ma chodnika, gmina zapłaciła za szalunek cementowy do ich utrzymania, a tam jest tylko rzucona łopata cementu, każdy podjazd na posesję ma inną wysokość krawężników, trzeba było dorabiać metalowe elementy dystansujące. Druga inwestycja w Zbylitowskiej Górze czyli ulica prowadząca min. do firmy Roleski już się sypie, w kilku miejscach są spore pęknięcia świadczące o nienależytym wykonaniu podbudowy.

 • jerzyk

  http://ryglice-okolice.pl/wiadomosci/item/6195-podatki-rolne-2015 – trochę o podatku w okolicznych gminach 😉 Jak myślicie która gmina jest najbardziej zachłanna?

 • hekor

  Słuchając wypowiedzi mieszkańców Zbylitowskiej Góry na dzisiejszym zebraniu byłem przerażony niedoinformowaniem co niektórych na czym taka procedura geodezyjna miała polegać i po co się ją wykonuje. Zwalanie winy na sołtysa bo nie poinformował wydaje się śmieszne ( nie nie jestem sołtysem 😉 – radni pewnie mieli więcej informacji jakie konsekwencje to ze sobą poniesie ale też nie wiem czy informowali (w sumie to jeden z naszych radnych od czasu walki o gimnazjum na zebraniach się nie pokazuje – co tylko świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy naszej miejscowości). W każdym bądź razie razi brak poinformowania społeczeństwa czym to się skończy bo czytając artykuł na stronie gminy i przedruk w nowinach: http://www.gmina.tarnow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1132:prace-geodezyjne-na-terenie-gminy nie wyglada to jakoś szczególnie ważnie … ot taka drobna aktualizacja bazy – cytuję ze strony gminy “Dzięki zrealizowanym pracom powstaną numeryczne dane o działkach ewidencyjnych oraz powstanie kompletna zintegrowana baza danych ewidencji gruntów i budynków pozwalająca na pełne prowadzenie i udostępnienie danych w technologii komputerowej, co nie pozostanie bez wpływu na jakość i tempo obsługi mieszkańców.

  porównajcie sobie komunikat z podobnej akcji geodezyjne choćby w gminie Grybów http://www.staryportal.grybow.pl/pl/6657/134589/Komunikat_Modernizacja_ewidencji_gruntow_i_budynkow.html
  szczególnie tekst zaznaczony na czerwono – cytuję “Zaktualizowane w ten sposób dane posłużą m. in. do ustalenia nowej klasyfikacji gruntu, co z kolei może mieć wpływ na zmianę podstawy opodatkowania.” i tak sformułowany komunikat mówi więcej o prawdziwym celu takiej aktualizacji…dla gminy

 • opla

  Niestety ale wzrost podatków został zatwierdzony przez radnych, w tym tych ze Zbylitowskiej Góry. Gdy były wybory samorządowe śmieszył mnie fakt, że jeden radny chodził po domach i namawiał na głosowanie na niego, a jednym z jego głównych argumentów aby na głosować na niego było to. że jest zwolennikiem PiSu, Pan Sołtys chyba podobne argumenty miał na swoich plakatach. Szkoda, że niektórzy nie chcą walczyć o dobro mieszkańców tylko chcą uprawić politykę. Może wreszcie mieszkańcy zaczną patrzeć na kogo głosują w wyborach samorządowych i jakie ten ktoś ma kompetencje, a nie tylko z jakiej partii wywodzi się dany kandydat.

  • bezRadna

   Ale co ma sołtys czy PiS do takiego wzrostu podatków – ich podniesienie w głównej mierze spowodowane jest zmianą ewidencji gruntów przez starostwo. Pytanie czy radni nie mogli tego przewidzieć i obniżyć profilaktycznie choćby te 53,75zł … ale o trochę więcej niż postulował wójt.
   Ludziom trudno się dziwić bo mało kto zdawał sobie sprawę że po czymś takim podatek będzie musiał być naliczany według innych zasad przecież nigdzie nie było o tym informacji.

   Takie mam pytanie – stowarzyszenie Zbylitowska.pl prowadzi tą ciekawą stronę a w jego zarządzie widzę jest jeden z naszych radnych może warto by by Pan Rybski od czasu do czasu dał do umieszczenia na stronie jakieś informacje z posiedzeń komisji czy rady (plany na przyszłość itp) dotyczące naszej miejscowości wtedy myślę że zainteresowanie części mieszkańców informacjami na stronie wzrośnie. A wtedy niektóre ważne komunikaty i informacje na pewno dotarły by do większego grona osób.

 • podatnik

  Odsyłam wszystkich zainteresowanych do ciekawej lektury, jakim jest statut sołectwa Zbylitowska Góra § 7 pkt.2. i potem piszcie komentarze!! Sołtys dostaje wszystkie materiały na sesję i ma obowiązek informować mieszkańców. Ja nie dostałem korekty podatku,bo zgłaszałem wszystko uczciwie( a widzę, że uczciwość nie popłaca).
  http://217.117.129.230/index.php?option=com_content&view=article&id=1060

  • bezRadna

   Ale Cię boli ten nowy sołtys … trzeba było startować skoro tak dobrze znasz statut sołectwa 😉 hmmm a może…. nieważne, ale wracając do tematu 27 stycznia 2015 na posiedzeniu komisji radni debatowali (choć z przebiegu zapisu posiedzenia komisji trudno nazwać to debatą) nad wspólną realizacją zadania pomiędzy gminą a powiatem w sprawie modernizacji ewidencji gruntów poczytaj tutaj http://bip.gminatarnow.pl/userfiles/file/protokoly_komisje/2015/27-01.pdf strona 15 projekt nr 10

   Następnie 30 stycznia na posiedzeniu rady projekt ten też nie wzbudził jakiejś szczególnej dyskusji http://bip.gminatarnow.pl/userfiles/file/protokoly_sesja/2014-18/III.pdf strona 14 projekt 10 więc jak myślisz kto wtedy był u nas sołtysem? dlaczego wtedy radni z sołtysami jakoś szczególnie się tym nie zajęli – nie wiedzieli z czym się wiąże dla mieszkańców i budżetu gminy taka aktualizacja ewidencji?

   Pan Kolbusz dopiero 22 marca wygrał wybory http://zbylitowska.pl/pawel-kolbusz-nowym-soltysem-zbylitowskiej-gory-wyniki-wyborow/. Potem aż do 16 grudnia nie znalazłam w protokołach nic na temat tego zadania, dopiero wtedy na posiedzeniu rady jest coś z tym związane http://bip.gminatarnow.pl/userfiles/file/protokoly_komisje/2015/16-12.pdf strona 14 u dołu jest opisane jak nasz radny pan Rybski zainteresował się różnicą z dochodów podatków i wytłumaczenia pani skarbnik o zmianach gruntów, drobnych korektach itp. związanych właśnie z pracami wykonanymi przez starostwo – nie uważasz, że już wtedy było cokolwiek za późno na informowanie mieszkanców przez sołtysa? – przecież 19 listopada zakończyło się wyłożenie w starostwie operatu.

   Przypominam też że początek 2015 roku w naszej miejscowości był gorący w związku z likwidacją przedszkola i gimnazjum było nawet zebranie (albo nawet kilka) wiejskich i na nich można było również poinformować mieszkańców o konsekwencjach planowanych prac ale jak widać wtedy ważniejsze były dyskusje o tajnym stowarzyszeniu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *