Tarnowianie nie chcą sprzedaży dworca PKP w Mościcach

18 czerwca 2014     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 507

Tarnowianie nie chcą sprzedaży dworca PKP w Mościcach. Pod apelem o odwołanie przetargu podpisało się już kilkaset osób. PKP chce się pozbyć popadającego w ruinę dworca. Dlaczego tarnowianie tak zaciekle o niego walczą?

Stowarzyszenie PO PROSTU RAZEM nie chce, by spotkał go taki sam los, jak dworzec w Tuchowie, na którym powstał… zakład pogrzebowy. To nie jest dobra wizytówka dla miasta – mówi Krzysztof Soliński ze Stowarzyszenia PO PROSTU RAZEM

To powinna być dla nas przestroga, do czego prowadzi taka niefrasobliwość władz lokalnych, którzy liczą na ‘jakoś to będzie”. W życiu trzeba stawiać na jakość a nie na jakoś. Władze w Tuchowie mają teraz twardy orzech do zgryzienia – dodaje Soliński.

Dlatego Stowarzyszenie zbiera podpisy pod apelem w sprawie obrony dworca w Mościcach. W regulaminie przetargu na sprzedaż dworca jest jeden punkt, w którym czytamy, że sprzedający może unieważnić przetarg, jeżeli wystąpiła istotna zmiana okoliczności, powodująca, że prowadzenie postępowania nie leży w interesie publicznym. My uważamy, że taka okoliczność istnieje. 40 lat temu dworzec był budowany przy ogromnym wkładzie Zakładów Azotowych. Te koszty zostały włączone w koszty budowy instalacji, dlatego nie są ujęte w żadnych dokumentach. Można ten dworzec traktować, jako prezent społeczności lokalnej dla PKP, teraz chcemy go z powrotem. PKP powinno zwrócić dworzec miastu – mówi Krzysztof Soliński.

I wygląda na to, że wielu tarnowian popiera ten pomysł. Tylko w niedzielę pod apelem podpisało się ponad 600 tarnowian.

To bardzo dobry pomysł, bo to jest już tak obskurne, że trzeba coś z tym zrobić, a kiedy pociągi będą jeździć normalnie ten dworzec się przyda – mówią mieszkańcy.

Po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów Stowarzyszenie PO PROSTU RAZEM zwróci się do tarnowskich VIP-ów, aby pomogli odwołać przetarg na sprzedaż budynku. Stowarzyszenie proponuje, by w budynku dworca znalazły siedzibę tarnowskie organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Natomiast na terenach w pobliżu dworca miałoby powstać centrum usług logistycznych Tarnów Biznes Park, czyli kilka biurowców, w których mogłyby działać różne firmy i korporacje.

W Krakowie w ponad 80 miejscach powstało już około 35 tysięcy miejsc pracy w branży usług logistyczno-outsourcingowych. A Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego prognozuje, że w ciągu najbliższych 5 lat w okolicy Krakowa ma powstać kolejne 20, a nawet 30 tysięcy miejsc pracy. Po remoncie torów z Mościc do centrum Krakowa dojedziemy szybciej niż z jednego końca miasta na drugi. Dlatego te miejsca pracy mogłyby powstać w Mościcach – mówi Soliński.

Stowarzyszenie przygotowało we współpracy ze studentami Politechniki Krakowskiej wizualizacje projektu Tarnów Biznes Park.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *