Tarnowianie nie chcą sprzedaży dworca PKP w Mościcach

18 czerwca 2014     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 878

Tarnowianie nie chcą sprzedaży dworca PKP w Mościcach. Pod apelem o odwołanie przetargu podpisało się już kilkaset osób. PKP chce się pozbyć popadającego w ruinę dworca. Dlaczego tarnowianie tak zaciekle o niego walczą?

Stowarzyszenie PO PROSTU RAZEM nie chce, by spotkał go taki sam los, jak dworzec w Tuchowie, na którym powstał… zakład pogrzebowy. To nie jest dobra wizytówka dla miasta – mówi Krzysztof Soliński ze Stowarzyszenia PO PROSTU RAZEM

To powinna być dla nas przestroga, do czego prowadzi taka niefrasobliwość władz lokalnych, którzy liczą na ‘jakoś to będzie”. W życiu trzeba stawiać na jakość a nie na jakoś. Władze w Tuchowie mają teraz twardy orzech do zgryzienia – dodaje Soliński.

Dlatego Stowarzyszenie zbiera podpisy pod apelem w sprawie obrony dworca w Mościcach. W regulaminie przetargu na sprzedaż dworca jest jeden punkt, w którym czytamy, że sprzedający może unieważnić przetarg, jeżeli wystąpiła istotna zmiana okoliczności, powodująca, że prowadzenie postępowania nie leży w interesie publicznym. My uważamy, że taka okoliczność istnieje. 40 lat temu dworzec był budowany przy ogromnym wkładzie Zakładów Azotowych. Te koszty zostały włączone w koszty budowy instalacji, dlatego nie są ujęte w żadnych dokumentach. Można ten dworzec traktować, jako prezent społeczności lokalnej dla PKP, teraz chcemy go z powrotem. PKP powinno zwrócić dworzec miastu – mówi Krzysztof Soliński.

I wygląda na to, że wielu tarnowian popiera ten pomysł. Tylko w niedzielę pod apelem podpisało się ponad 600 tarnowian.

To bardzo dobry pomysł, bo to jest już tak obskurne, że trzeba coś z tym zrobić, a kiedy pociągi będą jeździć normalnie ten dworzec się przyda – mówią mieszkańcy.

Po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów Stowarzyszenie PO PROSTU RAZEM zwróci się do tarnowskich VIP-ów, aby pomogli odwołać przetarg na sprzedaż budynku. Stowarzyszenie proponuje, by w budynku dworca znalazły siedzibę tarnowskie organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Natomiast na terenach w pobliżu dworca miałoby powstać centrum usług logistycznych Tarnów Biznes Park, czyli kilka biurowców, w których mogłyby działać różne firmy i korporacje.

W Krakowie w ponad 80 miejscach powstało już około 35 tysięcy miejsc pracy w branży usług logistyczno-outsourcingowych. A Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego prognozuje, że w ciągu najbliższych 5 lat w okolicy Krakowa ma powstać kolejne 20, a nawet 30 tysięcy miejsc pracy. Po remoncie torów z Mościc do centrum Krakowa dojedziemy szybciej niż z jednego końca miasta na drugi. Dlatego te miejsca pracy mogłyby powstać w Mościcach – mówi Soliński.

Stowarzyszenie przygotowało we współpracy ze studentami Politechniki Krakowskiej wizualizacje projektu Tarnów Biznes Park.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *