Specjały ze Zbylitowskiej Góry w Brukseli.
Pokaz w ramach projektu „Kulinarne Dziedzictwo Małopolski”, na którym zaprezentowane zostały kulinarne tradycje naszego regionu w połączeniu z nowoczesną techniką sous-vide i kuchnią molekularną, odbył się wieczorem 8 lipca 2015 roku w Brukseli. Współorganizatorem wydarzenia była ambasada RP w Królestwie Belgii, która udostępniła na tę okoliczność stylowe wnętrza dawnej siedziby przy Avenue des Gaulois. Gospodarzem wieczoru był marszałek Marek Sowa.
Małopolska to nie tylko piękne krajobrazy, które chętnie podziwiają turyści z całego świata czy bogate dziedzictwo kulturowe. Nasz region może poszczycić się również niezwykłym dorobkiem kulinarnym, a turystyka kulinarna oparta na małopolskich produktach regionalnych zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność.
Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję skosztować wyrobów ze Zbylitowskiej Góry i Łękawki. Zaprezentowano cały asortyment wyrobów Firmy Roleski, chleb na zakwasie wypiekany przez Panią Annę Bargieł (Łękawka), sztandarowy wyrób Firmy Rolpek – szynkę z kością oraz na deser ciasteczka przygotowane przez Panią Danutę Cholewa i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (Stowarzyszenie „Prometeusz”).
Prezentację sztuki kulinarnej poprowadzili: dr Józef Sadkiewicz – laureat nagród kulinarnych, członek stowarzyszenia kucharzy Eurotoques, założyciel Akademii Kuchni Myśliwskiej, propagator tradycyjnej kuchni polskiej, oraz Jean Bos, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję szefa kuchni na belgijskim dworze króla Baudouina i ma w swoim dorobku liczne nagrody na najważniejszych międzynarodowych konkursach kulinarnych.
Podczas prezentacji w ramach projektu „Dziedzictwo kulinarne Małopolski”, które odbyło się w Brukseli mistrzowie kuchni zaprezentowali jak tradycyjne produkty mogą łączyć się z nowoczesnymi trendami sztuki kulinarnej w kuchni fusion i molekularnej. Zaproszeni goście dowiedzieli się również o pochodzeniu i sposobie powstawania prezentowanych smakołyków.
Projekt „Dziedzictwo kulinarne Małopolski” realizuje powołane w 2008r. Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej, które umożliwiło Stowarzyszeniu Zbylitowska.pl prezentację wyrobów kulinarnych pochodzących z Gminy Tarnów.