SP wskazuje premierowi, gdzie znaleźć środki na pomoc rodzicom dzieci niepełnosprawnych

27 marca 2014     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 671

Znaczne zwiększenie dochodów budżetu państwa z VAT-u i akcyzy o co najmniej 1,5 do 2 mld zł, zniesienie finansowania partii politycznych, oszczędności na wydatkach majątkowych począwszy od Kancelarii Prezydenta, Sejmu, Senatu, ministerstw oraz podatek od banków i zagranicznych korporacji, które w Polsce mają minimalne zobowiązania podatkowe to tylko niektóre z propozycji, jakie Solidarna Polska przesłała do premiera w specjalnym liście, wskazując na konkretne źródła, z których można sfinansować żądania rodziców chorych dzieci. 

 

Od kilku lat premier Donald Tusk zwodził rodziców niepełnosprawnych dzieci, obiecując im podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego do najniższej średniej krajowej i uzawodowienie ich pracy przy chorym dziecku. Solidarna Polska nie zgadza się jednak na propozycje, jakie przedstawił wczoraj premier na spotkaniu z rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Donald Tusk zaczął interesować się problemem w momencie ostrego sporu, a wcześniej pozostawał głuchy na problemy ludzi niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Solidarna Polska opowiada się za zmianami systemowymi i stworzeniem systemu opieki odpowiadającego aktualnym potrzebom osób niepełnosprawnych oraz za podwyższeniem świadczenia pielęgnacyjnego. Jako pierwsi złożyliśmy w Sejmie, w marcu 2013 roku, projekt ustawy podnoszący świadczenie pielęgnacyjne. Niestety, dokument utknął w „ zamrażarce” u Marszałek Sejmu E. Kopacz. Świadczenie w wysokości płacy minimalnej, jakiego domagają się rodzice protestujący w Sejmie, jest  im niezbędne do zakupu lekarstw i rehabilitacji swoich chorych dzieci.  Premier zaproponował rodzicom niepełnosprawnych dzieci podwyższenie świadczenia do żądanej kwoty dopiero w 2016 roku, jednak nie ma pewności, że PO będzie wtedy nadal u władzy, więc obietnice składane  dziś przez premiera są bez pokrycia.

Budżet państwa ma w tym roku znacznie wyższe od zakładanych wpływy do budżetu państwa z tytułu VAT oraz akcyzy ( ok. 1,5 – 2 mld zł) , ponadto pieniądze można znaleźć znosząc finansowanie partii z budżetu państwa ( projekt SP w tej sprawie leży od kilku miesięcy w Sejmie) co da dodatkowe 140 – 150 mln zł w kasie państwa, które można przeznaczyć na pomoc niepełnosprawnym. W związku z  nacjonalizacją OFE zmniejszyła się obsługa długu publicznego, a wprowadzając specjalny podatek dla wielkich sieci handlowych oraz podatek od banków rząd miałby w budżecie dodatkowe kilka miliardów złotych. Zagraniczne instytucje finansowe, płacąc u nas symboliczne podatki miały w  ubiegłych latach ok. 16 mld zł zysku. Podobnie wielkie sieci handlowe, które płacą stosunkowo niewielki podatek w porównaniu do olbrzymich zysków, wyprowadzanych zagranicę.

Nieuczciwe jest także działanie, jakie podjął wczoraj premiera Donald Tusk na spotkaniu w Sejmie. Widać, że przyjął on taktykę zderzania ze sobą różnych środowisk, np. matek  protestujących w Sejmie ze środowiskami osób, którym zabiera się pieniądze.  Solidarna Polska apeluje o nieskłócanie ze sobą Polaków. Dziś dysponujemy pieniędzmi  budżecie, nikomu nie trzeba odbierać środków na rozwój.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *