Pamięci tarnowskich Żydów

21 czerwca 2017     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 1443

W piątek, 16 czerwca, w lesie Buczyna na terenie Zbylitowskiej Góry, jak co roku rozpoczęły się Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Zainaugurowały je wspólne modlitwy duchownych katolickich i żydowskich w intencji tysięcy osób, głównie narodowości żydowskiej zamordowanych tutaj przez nazistów w czasie drugiej wojny światowej.

Przez cały okres okupacji do lasu Buczyna, wybranego przez okupanta ze względu na dogodne warunki terenowe, przywożono grupy Polaków, więźniów tarnowskiego gestapo, na rozstrzelanie, natomiast w czerwcu 1942 roku, w czasie tak zwanej pierwszej likwidacji tarnowskiego getta, las stał się miejscem kaźni około ośmiu tysięcy Żydów – zarówno mieszkańców przedwojennego Tarnowa jak i przywożonych do getta z innych rejonów Generalnej Guberni. Jak wspominali świadkowie tamtych wydarzeń, oprawcy grzebali niektórych ludzi jeszcze żywych, a małe dzieci zabijali,  roztrzaskując ich główki o pnie drzew.

Organizatorem Dni Pamięci Żydów Galicyjskich jest znany tarnowski historyk Adam Bartosz, który jak zwykle pełnił rolę gospodarza piątkowych uroczystości, natomiast katolicką modlitwę nad zbiorowymi mogiłami poprowadził ks. Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Samorząd Gminy Tarnów reprezentował wójt Grzegorz Kozioł, który w swoim wystąpieniu powiedział między innymi: Nie spotykamy się tutaj, żeby szerzyć nienawiść, ale żeby pamiętać i przypominać o tamtych  tragicznych wydarzeniach szczególnie młodemu pokoleniu, żeby nigdy już nie doszło do wojny i do tak okrutnych zbrodni.

W żałobnych uroczystościach w lesie Buczyna wzięli także udział, reprezentująca wicewojewodę małopolskiego Józefa Gawrona, pani Alicja Kozik, proboszcz Parafii w Zbylitowskiej Górze ks. Józef Kaczmarski, samorządowcy Dariusz Żurek i Piotr Rybski, poczty sztandarowe, nauczyciele i dyrektorzy gminnych szkół oraz poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP. Wśród licznych gości strony żydowskiej obecny był Tadeusz Jakubowicz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Po oficjalnych wystąpieniach i wspólnej modlitwie pod pomnik na miejscu kaźni w buczyńskim lesie podeszły kolejne delegacje, które złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

 

źródło: http://gmina.tarnow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1845:pamici-tarnowskich-ydow

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *