Pamięci pomordowanych w 1939 roku

16 grudnia 2013     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 1034

Przedstawiciele samorządu gminy Tarnów wzięli udział w przygotowanych przez władze powiatu dąbrowskiego uroczystościach poświęconych mieszkańcom Powiśla Dąbrowskiego. zamordowanym przez Niemców w grudniu 1939 roku na terenie lasu Buczyna. Uroczystości zostały zorganizowane we wtorek, 11 grudnia w Zbylitowskiej Górze.

Dnia 11 grudnia 1939 roku z siedziby tarnowskiego Gestapo przy ul. Urszulańskiej przywieziono do lasu Buczyna w Zbylitowskiej Górze i rozstrzelano czterdziestu dwóch więźniów – mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego. Była to pierwsza egzekucja w Buczynie. Jej ofiary zostały aresztowane w ramach prowadzonej przez niemiecką policję szeroko zakrojonej akcji poszukiwania broni., której szczególnie gorliwym i bezwzględnym wykonawcą był wójt Mędrzechowa Leopold Wengland. W jej wyniku, w ręce Gestapo trafili mieszkańcy ukrywający broń, a także osoby, które już ją oddały, lecz po wyznaczonym przez władze okupacyjne terminie.

W maju 2012 na cmentarzu wojennym w „Buczynie” odsłonięto tablicę poświęconą pomordowanym. Inicjatorką upamiętnienia zbrodni była Felicja Skwirut, siostra dwóch zamordowanych braci Gilów z Hubenic, która rok wcześniej zwróciła się w tej sprawie do wójta Grzegorza Kozioła. Wówczas Samorząd Gminy Tarnów po przeprowadzeniu kwerendy archiwalnej przekazał Starostwu Powiatowemu w Dąbrowie Tarnowskiej informacje o tej zbrodni i zwrócił się z prośbą o upamiętnienie jej ofiar.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele w Zbylitowskiej Górze, której koncelebrze przewodniczył proboszcza parafii ks. Józef Kaczmarski. W wygłoszonej homilii między innymi podkreślił rolę pamięci w życiu każdego narodu i zwrócił uwagę na ostatnio dość powszechne wśród Niemców zjawisko pomniejszania odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w czasie drugiej wojny. Po zakończeniu nabożeństwa goście przeszli do domu parafialnego, gdzie wysłuchali referatu zatytułowanego: „Powiat Dąbrowski w czasie okupacji hitlerowskiej.” i otrzymali publikacje: „Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939”. Następnie pojechali do lasu Buczyna i złożyli kwiaty pod pomnikiem zamordowanych mieszkańców Powiśla.

W imieniu organizatorów uroczystości występowali starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski i wicestarosta Robert Pantera, a Samorząd Gminy Tarnów reprezentowała zastępca wójta Elżbieta Chrząszcz. Ponadto w obchodach wzięli udział licznie przybyli samorządowcy z powiatu dąbrowskiego i rodziny pomordowanych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *