Ośrodek dla niepełnosprawnych wyprowadzi się ze Zbylitowskiej Góry – RDN Małopolska

23 maja 2015     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 1359

Zarząd powiatu tarnowskiego nie jest w stanie zapłacić spadkobiercom dawnych właścicieli dworku w Zbylitowskiej Górze kwoty blisko 6 milionów złotych. Jak dowiedział się reporter RDN, dzisiejsze spotkanie pomiędzy obiema stronami nie dało konkretnego rozwiązania.

Spadkobiercy dawnych właścicieli domagają się kwoty 3.181.000 złotych. Dodatkowo żądają blisko 3 miliony złotych opłaty za ostatnie dziesięć lat, za bezumowne korzystanie z terenu. – Żądania od ostatniego spotkania nie zmieniły się – informuje wicestarosta tarnowski Zbigniew Karciński. – Ta kwota jest zbyt wysoka i nie możemy się z nią zgodzić.

Oznacza to, że pod koniec czerwca Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy czeka przeprowadzka. – Ta decyzja władz powiatu nas nie zaskakuje – powiedział reporterowi RDN Michał Stach, dyrektor placówki Michał Stach. – Jesteśmy z nią oswojeni. Dla nas nie jest to nic dobrego ani pozytywnego. Czujemy się też pominięci jako partnerzy w tych negocjacjach. Zajmujemy się osobami niepełnosprawnymi i jest to dla nas decyzja krzywdząca – dodaje.

Spadkobiercy dawnych właścicieli zadeklarowali podczas spotkania w 2013 roku z kierownictwem placówki, że nie chcą by po odzyskaniu terenu, ośrodek został zlikwidowany. – Rozmowy toczyły się bez naszego udziału – podkreśla Jacek Frankowski, zastępca dyrektora placówki w Zbylitowskiej Górze. – My nie dysponujemy wiedzy prawnej ani ekonomicznej, lecz wierzymy że w starostwie takie osoby są. Ze swojej strony staramy się, by nasi podopieczni nie czuli tego napięcia, które wytworzyło się w ostatnim czasie – dodaje Jacek Frankowski.

Ponad 70 uczniów oraz 50 nauczycieli i terapeutów prawdopodobnie będzie musiało od września rozpoczynać nowy rok szkolny w innym miejscu. – Na pewno jest duży niepokój, jeśli chodzi o przyszłość placówki – zaznacza Anna Witek, nauczycielka klas starszych. – Dzieci wyczuwają te atmosferę, zresztą w ostatnim czasie były toczone z nimi rozmowy. One tez potrzebują wiedzieć, gdzie będą w najbliższym czasie się uczyć. Myślałam, że sprawa inaczej się skończy i ośrodek będzie nadal istniał w Zbylitowskiej Górze – dodaje nauczycielka.

Ostateczna decyzja zapadnie na poniedziałkowym posiedzeniu zarządu powiatu tarnowskiego.
link do Gazety Krakowskiej : Zbylitowska Góra. Starosto, ratuj! – proszą o pomoc rodzice upośledzonych dzieci [WIDEO]
Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3870419,zbylitowska-gora-starosto-ratuj-prosza-o-pomoc-rodzice-uposledzonych-dzieci-wideo,id,t.html

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *