Nowe szersze informacje na temat przekształceń

14 stycznia 2015     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 1011

Trzy szkoły podstawowe, przedszkole i gimnazjum w gminie Tarnów, mogą przejść w prywatne ręce. Po tym jak trzy lata temu radni podjęli decyzję o oddaniu szkół w Koszycach Małych i Zawadzie oraz przedszkola w Tarnowcu do prowadzenia osobom fizycznym, teraz chcą przekształcić pięć kolejnych placówek. Zdaniem wójta zyska na tym gminna kasa. Rodzice nie kryją oburzenia.

W planach jest przekształcenie gimnazjum i przedszkola w Zbylitowskiej Górze oraz szkoły podstawowe w Błoniu, Łękawce i Jodłówce Wałkach. Podstawówki miałyby nadal pozostać jako placówki publiczne. Rodzice są przeciwni zmianom, obawiając się o likwidację szkół oraz niski poziom nauczania. – Nie wierzymy w coś takiego jak przekształcenie – mówią w rozmowie z reporterem RDN mieszkańcy Zbylitowskiej Góry. – To jest pełzająca prywatyzacja, która polega na oddawaniu instytucji, potem budynki i grunty. A szkołę którą budowali własnymi rękami nasi rodzice, oddaje się za darmo. My nie chcemy by to tak łatwą ręką przechodziło dalej, nie zgadzamy się na to – dodają.

– Wiadomość o przekształceniach szkół mocno zaskoczyła mieszkańców gminy Tarnów, jednak konkretne decyzje jeszcze nie zapadły – komentuje sprawę radny Grzegorz Drwal, przewodniczący komisji oświaty. – Wszystkie sprzeciwy to głosy niepewności co do przyszłości danej szkoły. Dlatego społeczność Zbylitowskiej Góry jest mocno zmobilizowana na obronę placówek. Teraz czekamy na ruch wójta, który obiecał, że przedstawi komisji oraz radzie gminy gotowe uchwały. Na razie wszystko było mówione na zasadzie koncepcji zmian – dodaje.

Przekształcenia placówek dotkną także nauczycieli, którzy utracą przywileje związane z kartą nauczyciela. – Takie działania są niepoważne – zaznacza Józef Sadowski, prezes tarnowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Na tym przekształceniu na pewno stracą nauczyciele. Na pewno tracą od 4 do 6 procent swojej pensji, a dodatkowo nie mogą korzystać z urlopów dla poratowania zdrowia. Dodatkowo obawy są takie, ze prace mogą stracić utytułowani nauczyciele, którzy mają nawet kilka fakultetów – dodaje.

Obecnie na oświatę gmina przeznacza z budżetu około 32 milionów złotych, z czego 18 to subwencja z ministerstwa oświaty.

Wójt gminy Tarnów przekształcenia nie chce nazywać likwidacją szkół. – Nie jest naszą ideą aby oszczędzać kosztem dzieci. Natomiast oddanie tych szkół do prowadzenia w ręce prywatne, pozwoli na zaoszczędzenie pewnych kwot w budżecie. Na tę chwilę nie możemy jeszcze powiedzieć ile. A patrząc na placówki przekształcone trzy lata temu, możemy powiedzieć, że sobie dobrze radzą – mówi Grzegorz Kozioł.

W szkołach podstawowych, które są przeznaczone do przekształcenia na zajęcia uczęszcza średnio 80 uczniów. Placówki te posiadają również oddziały przedszkolne. Natomiast w gimnazjum w Zbylitowskiej Górze obecnie uczy się 129 uczniów. Według szacunków liczba ta będzie się zmniejszać w ciągu najbliższych lat, ponieważ około 45 % uczniów szkół podstawowych z terenu Zbylitowskiej Góry, Zgłobic czy Błonia decyduje się na dalszą edukację w tej placówce. Większość uczniów wybiera tarnowskie gimnazja, które oferują naukę języków czy klasy sportowe.

Zanim radni otrzymają gotowe uchwały, będą jeszcze wizytować placówki przeznaczone do przekształcenia. Ostateczną decyzję radni podejmą podczas lutowej sesji Rady Gminy Tarnów.
http://www.rdn.pl/index.php/wiadomosci/tarnow/9623-gmina-tarnow-mieszkancy-nie-chca-przeksztalcenia-szkol

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *