Modlitwa za pomordowanych w Buczynie.

13 czerwca 2016     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 1146

Tradycyjnym spotkaniem modlitewnym w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze zainaugurowane zostały w czwartek, 9 czerwca kolejne Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl. Nad mogiłami pomordowanych w Buczynie Żydów i Polaków modlili się ks. dr Tadeusz Bukowski – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz rabin Eliezer Cohen z Krakowa.

Uroczystość rozpoczął twórca Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Adam Bartosz, a prowadził ją zastępca dyrektora Tarnowskiego Muzeum Okręgowego Janusz Kozioł. Samorząd gminy Tarnów reprezentowali: radny Piotr Rybski, kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Kazimierz Koprowski, rzecznik Piotr Pawlina oraz sołtys Zbylitowskiej Góry Paweł Kolbusz. Obecni byli także miejscowy proboszcz ks. Józef Kaczmarski, reprezentujący samorząd miasta Tarnowa dyrektor wydziału kultury Marcin Sobczyk, rabin Uszi Pinczik, prezes gminy żydowskiej Tadeusz Jakubowicz, potomkowie Żydów zamieszkałych przed wojną w Tarnowie, a wśród nich Zdzisław Siemianowski, syn Zdzisława Simchego, znanego przedwojennego tarnowskiego autora monografii „Tarnów i jego okolica”, więźnia Pierwszego Transportu. Społeczność Zbylitowskiej Góry reprezentowali przede wszystkim młodzi ludzie – uczniowie miejscowej szkoły podstawowej oraz gimnazjum wraz z opiekunami. Nie zabrakło również umundurowanej grupy młodzieży z tarnowskiego XVI LO.

W wypowiedzi przedstawiciela gminnego samorządu pojawił się kontekst wspólnej przeszłości obydwu nacji na polskiej ziemi, których pokojową koegzystencję przerwała wojna. – Nawet w tym mrocznym czasie Polacy i Żydzi nie zwrócili się przeciw sobie. Wręcz przeciwnie: dzieliliśmy wspólny los w miejscach kaźni, a wielu Polaków z narażeniem życia wspierało swych żydowskich przyjaciół i sąsiadów. Dowodem tego są te liczne drzewa w Yad Vashem i około siedmiu tysięcy Polaków wyróżnionych medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Oczywiście – jak w każdym narodzie – bywali wśród nas ludzie źli i podli, co jest przyczyną różnych rachunków krzywd, ale razem byliśmy ofiarami i dobrze wiemy, kim byli sprawcy i należy czynić wszystko, aby przypominać o tym światu, bo znajomość tego, kto był sprawcą, a kto ofiarą powinna być jednoznaczna – podkreślał rzecznik gminy Tarnów. – Pamiętamy o tym zawsze tu w Buczynie podczas wspólnej modlitwy nad mogiłami Polaków i Żydów, którzy śpią snem wiecznym i wiecznym połączeni pokojem. Samorząd Gminy Tarnów o to miejsce od lat się troszczy. Od lat prowadzimy też działania w celu pozyskania środków na zagospodarowanie jego otoczenia i budowę potrzebnej infrastruktury. Wierzymy, że te nasze zamiary uda się zrealizować, bo chcemy, aby było to miejsce pamięci stanowiło przestrogę dla przyszłych pokoleń, aby podobne wydarzenia już nigdy nie miały miejsca – dodawał.

Spotkanie zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

01

0506

źródło: http://gmina.tarnow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1566:modlitwa-za-pomordowanych-w-buczynie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *