Gminny samorząd wraz z policją zapraszają na debatę

4 lutego 2016     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 908

„Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” – pod takim hasłem w środę 10 lutego w Zespole Szkół Publicznych w Tarnowcu odbędzie się debata społeczna, na którą mieszkańców zapraszają wspólnie policja i gminny samorząd.

Debata odbędzie się z inicjatywy komendantów Komisariatów Policji Tarnów-Centrum i Tarnów-Zachód Jana Pytki i Piotra Dubiela oraz wójta Grzegorza Kozioła. W planie spotkania znajdą się między innymi: ocena stanu bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy, oraz kwestie dotyczące tworzenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce. Na pewno nie zabraknie także czasu na dyskusję.

– Podczas spotkań z mieszkańcami wielokrotnie miałem okazję przekonać się, jak bardzo kwestie związane z bezpieczeństwem są dla nich ważne. Jestem przekonany, że taka debata jest wyjściem naprzeciw potrzebom społecznym i zachęcam mieszkańców do wzięcia w niej udziału – podkreśla wójt Grzegorz Kozioł.

Poprzednia taka debata miała miejsce w 2014 roku.

źródło: http://www.gmina.tarnow.pl/

RELACJA Z DEBATY

W środę, 10 lutego w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu odbyła się debata pod hasłem „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”. Podczas tego spotkania samorządowcy, dyrektorzy szkół oraz przybyli na spotkanie mieszkańcy debatowali z przedstawicielami policji na temat bezpieczeństwa w gminie Tarnów. Samorząd gminy Tarnów reprezentowała zastępca wójta Elżbieta Chrząszcz.

Spotkanie rozpoczął zastępca Komendanta Miejskiego Policji podinsp. Witold Ślęzak, który między innymi przedstawił założenia programu tworzenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce, ma ona powstać do końca lutego, a służyć będzie m. in. optymalizacji struktur policji. – Żeby ta mapa była pełna, spotykamy się na takich debatach, aby zapoznać się z Państwa spostrzeżeniami co do bezpieczeństwa – podkreślał Witold Ślęzak.

Następnie kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym przedstawił Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie podinsp. Władysław Szydłowski, a po nim głos zajęli zastępcy Komendantów Komisariatów Policji Tarnów-Centrum i Tarnów-Zachód: podinsp. Krzysztof Ryba i nadkom. Dariusz Tybon, którzy zaprezentowali wyniki pracy swoich komisariatów dotyczące terenu gminy Tarnów. Obaj komendanci zgodnie podkreślali wysoką wykrywalność przy równoczesnym spadku liczby przestępstw, bądź w niektórych przypadkach – utrzymywania się ich na tym samym poziomie.

Następnie głos zabrał komendant Straży Gminnej Marian Marszałek, który przedstawił m. in. statystykę interwencji strażników oraz wskazał miejsca potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa w poszczególnych miejscowościach gminy Tarnów. Zostały one określone następująco:

 • · Biała – rejon remizy OSP
 • · Błonie – rejon szkoły oraz zlokalizowanego przy niej boiska wielofunkcyjnego
 • · Koszyce Małe – okolice cmentarza oraz stacji paliw
 • · Koszyce Wielkie – centrum wsi
 • · Łękawka – rejon szkoły
 • · Nowodworze – otoczenie Domu Ludowego, przychodni oraz przystanku MPK
 • · Poręba Radlna – otoczenie szkoły i boiska wielofunkcyjnego za szkołą, lapidarium oraz tzw. bunkier
 • · Radlna – plac zabaw w centrum wsi, rejon sklepów i przystanku MPK
 • · Tarnowiec – rejon dawnego POM, przedszkola oraz zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym przy ul. Na Młyny
 • · Wola Rzędzińska I – teren za cmentarzem i za szkołą oraz centrum wsi
 • · Wola Rzędzińska II – teren parkingu przy basenie oraz remizy OSP
 • · Zawada – rejon przy szkole oraz centrum miejscowości przy kościele
 • · Zbylitowska Góra – tzw. „Górka” naprzeciw centrum wsi
 • · Zgłobice – rejon szkoły oraz plac zabaw przy boisku wielofunkcyjnym (ul. Tęczowa)

Podkreślono także, że na plan pierwszy wysuwają się zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trakcie debaty nie zabrakło dyskusji. Obecni na debacie nie szczędzili słów pochwał pod adresem dzielnicowych, pojawiła się też m. in. kwestia bezpieczeństwa przy drodze wojewódzkiej 977 w Tarnowcu i Porebie Radlnej, w szczególności pomiaru prędkości przy szkole w Tarnowcu oraz bezpieczeństwa na drogach gminnych. Wypowiadali się m. in. sołtys i radny z Tarnowca Jan Nowak, dyrektor ZSP w Tarnowcu Anna Chmura, sołtys Poręby Radlnej Wojciech Hońdo czy sołtys i radny z Woli Rzędzińskiej Mieczysław Nytko. Na głosy te odpowiadał podinsp. Witold Ślęzak, który zachęcał również do współpracy z policją i zgłoszeń dokonywanych również anonimowo. Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślał, że najbardziej poprawia je budowa chodników i ścieżek rowerowych oraz zachęcał do noszenia odblasków również w terenie zabudowanym. Zapowiadał także częstszą organizację tego typu spotkań.

Debatę zakończyła słowami podziękowań zastępca wójta Elżbieta Chrząszcz.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *