26-27 maja 2018 Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego- Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze

20 maja 2018     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 952

Wolność krzepi! 20. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Już po raz 20. Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza krakowian i gości do uczestnictwa w Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku odbędą się one pod hasłem „Wolność krzepi!” – poznamy miejsca i bohaterów ściśle związanych z XX–leciem międzywojennym. Odzyskanie niepodległości po 123 latach, rozwój społeczno-gospodarczy, aktywność niezwykłych osobowości – wszystko to sprawia, że z podziwem patrzymy na ten czas i chętnie do niego wracamy. Tegoroczna edycja Dni Dziedzictwa odbędzie się w dwa majowe weekendy (19–20 i 26–27 maja). Wraz z przewodnikami, animatorami zabaw i gier dla dzieci, naukowcami i pasjonatami wielu dziedzin zwiedzimy
11 zabytkowych obiektów, w tym miejsca na co dzień niedostępne. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na część z nich obowiązuje rezerwacja miejsc, która rozpocznie się 14 maja br. (zapisy na pierwszy weekend) i 21 maja br. (zapisy na drugi weekend) na stronie Dnidziedzictwa.pl oraz pod nr. tel. 12 423 35 55.

26- maja 2018  Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze , Plebańska 7, Zbylitowska Góra (powiat tarnowski)

GPS: N 49° 59′ 32”, E 20° 53′ 56”

Na terenie dworu rodziny Żabów w Zbylitowskiej Górze odbędzie się zabawa typu escape game. W jej trakcie dzieci będą mogły rozwikłać zagadkę tajemniczego dworu – niegdyś wypełnionego starymi księgami pozostawionymi m.in. przez Napoleona Żabę, podróżnika i naukowca, propagatora mnemotechniki. Na dorosłych czekają oprowadzanie z przewodnikiem i wystawa pamiątek rodziny Żabów.

26 maja 2018 (sobota)    od 11.00, 13.00, 15.00 [? 1,5 godz.] – Pięć tysięcy książek – escape game dla dzieci (6–10 lat) ZAREZERWUJ!

Opis: Książki są niebezpieczne. Kryje się w nich przeszłość. Pomóż nam rozwikłać zagadkę, którą skrywa tajemniczy dwór, niegdyś aż po sam dach wypełniony starymi księgami…

Zapraszamy na pełną dziwnych i zaskakujących zdarzeń detektywistyczną przygodę.

Zdmuchnij kurz ze starej księgi, posłuchaj, co chce Ci powiedzieć…  Gra prowadzona przez krakowskie Biuro Detektywistyczne dla Dzieci Fishka http://fishkakrakowtours.com/

Miejsce zbiórki: 2. punkt informacyjny MIK – przy dworze, ul. Zbylitowskich 95, Zbylitowska Góra

 

Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach, ul. Jarzębinowa 9, Tarnów – 27 maja 2018 (niedziela)

14.0019.00 balonowy piknik w stylu retro z okazji 85. rocznicy powstania Mościckiego Klubu Balonowego oraz pokazy animatorów

Opis: Przy Centrum Sztuki Mościce odbędzie się balonowy piknik w stylu retro w 85. rocznicę powstania Mościckiego Klubu Balonowego. Zajęcia sportowe z Panną Agnieszką udowodnią nam, że w zdrowych ciałach drzemie młody duch.Piknikowa niedziela nie będzie ostatnią na poznanie tajników przedwojennych tang. Zajęcia plastyczne dla najmłodszych udowodnią, że nie tylko cukier krzepi. Prócz występów animatorów w strojach retro stworzona zostanie… Oprócz animatorów w strojach z epoki, gier i zabaw zostanie stworzona symulacja niewielkiego lotniska aeroklubowego. Podczas pikniku będzie można obejrzeć sprzęt lotniczy, symulatory lotu, żyroskopy, rakiety, a także balonowy trening pokazowy. Na uczestników będą czekać gry i zabawy lotnicze – w hangarach i plenerze. Nie zabraknie pokazów w locie pilotów Mościckiego Klubu Balonowego i prezentacji oryginalnego szybowca Foka 4. Chętni będą mogli odbyć zajęcia z instruktorem, poznać działanie systemów zasilania i palników balonów na ogrzane powietrze, a także pod jego czujnym okiem samodzielnie obsłużyć sprzęt.

Gdzie: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, Tarnów

 

16.00 [? 1 godz. 15 min] – Muzyka z kocyka – koncert zespołu Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny. Więcej informacji tel. 14 633 46 04. Bilet wstępu: 5 zł ③

Opis: Cykl „Muzyka z kocyka” jest muzyczną propozycją dla całych rodzin. Wszystkie koncerty odbywają się w plenerowej, malowniczej scenerii Centrum Sztuki Mościce. Publiczność będzie mogła na kocach i rozkładanych leżakach zażywać letniego relaksu. To doskonała okazja do połączenia przyjemności słuchania muzyki z biesiadowaniem na świeżym powietrzu. Prosimy o przyniesienie własnych kocyków, gdyż nasze zapasy szybko się kończą. 27 maja wystąpi zespół Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny. Tworzą go tarnowski kompozytor, pianista i aranżer Bartek Szułakiewicz oraz trzy wokalistki: Katarzyna Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka. Zespół wykonuje popularne standardy jazzowe, piosenki retro z pogranicza popu i swingu oraz niezapomnianą muzykę lat 30. Atutem zespołu są piękne głosy solowe, pieczołowicie dobierane kostiumy, pomysłowe aranżacje, śpiew w tercecie oraz repertuar złożony z nieprzemijających przebojów. Wraz z zespołem wystąpi sekcja rytmiczna: fortepian, saksofon, bas i perkusja. Bilet wstępu: 5 zł.

Informacje i sprzedaż biletów w dniu wydarzenia: tel. 14 633 46 04

Gdzie: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, Tarnów


Dom rodzinny Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – 26 i 27 maja 2018 (sobota i niedziela)

10.00–18.00Proste jak budowa cepa – stoisko edukacyjne dla dzieci i dorosłych

Opis: W rodzinnym domu Wincentego Witosa zgromadzono narzędzia rolnicze oraz przedmioty codziennego użytku z galicyjskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. Na stoisku edukacyjnym poznają Państwo nie tylko zasady ich działania, ale także spróbują swych sił przy prostych pracach gospodarskich.

Gdzie: przed domem

 

 

Historia, nauka i walka o prawa obywatelskie kobiet

31 października 1918 roku Kraków ogłasza swoją niepodległość. Ziemie polskie co prawda znajdują się wciąż pod okupacją zaborców, ale w Krakowie powiewają już polskie flagi. Do władzy dochodzi Polska Komisja Likwidacyjna, mająca za zadanie zniesienie austriackich urzędów na terenie Galicji. W jej prezydium zasiada Wincenty Witos, chłop z Wierzchosławic, późniejszy trzykrotny premier Polski i charyzmatyczny przywódca ruchu ludowego. Dom rodzinny i muzeum jego imienia znajdą się na trasie zwiedzania (26–27 maja 2018 r.).

I wojna światowa wstrzymała otwarcie Akademii Górniczej (obecnie Akademia Górniczo-Hutnicza)
i dopiero w 1918 Komitet Organizacyjny uczelni rozpoczął nabór na rok akademicki. Jego uroczystej inauguracji dokonał w 1919 roku marszałek Józef Piłsudski. Podczas Dni Dziedzictwa posłuchamy ciekawej historii budowy gmachu uczelni, zejdziemy do kopalni, zobaczymy bogate zbiory geologiczne, techniczne i artystyczne oraz weźmiemy udział w fascynujących pokazach, np. z ciekłym azotem w roli głównej (26–27 maja 2018 r.).

Co prawda wolność krzepi, ale rzeczywistość lat 20. XX wieku była dość niewesoła: brakowało żywności, węgla do ogrzewania mieszkań i gazu do gotowania, szalała drożyzna, a co najgorsze – wybuchały epidemie chorób zakaźnych, m.in. hiszpanki czy tyfusu. Szczepionki przeciw nim wytwarzały zakłady produkcji surowic i szczepionek profesora Odona Bujwida, mieszczące się przy ulicy Lubicz 34. Żona profesora Kazimiera Bujwidowa zapisała się natomiast w historii walki o prawa obywatelskie kobiet. To m.in. dzięki niej kobiety w 1918 roku mogły startować i głosować w wyborach. W kamienicy przy Lubicz 34 czekają na nas zajęcia na temat bakterii oraz nauka języka… esperanto, którego Odon Bujwid był wielkim propagatorem (26–27 maja 2018 r.).

Zostań detektywem

Kraków w XIX wieku był miastem twierdzą, z tego powodu na jego terenie armia austro-węgierska wzniosła wiele fortów. Niektóre z nich odegrały ważną rolę w obronie miasta przed Rosjanami w 1914 roku – jak Fort 50 ½ O Barycz (inaczej zwany też Kosocice). Zapraszamy do eksplorowania go w towarzystwie specjalistów, nie zabraknie także atrakcji dla dzieci – odbędą się warsztaty „Buszując w forcie” i „Budowanie rakiet wodnych”. Powstanie też specjalnie przygotowana na tegoroczne Dni Dziedzictwa wystawa (19–20 maja 2018 r.).

Bronowice kojarzą się z dworkami: Tetmajerówką i Rydlówką, znanymi z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Nieliczni wiedzą, że zachwycających posiadłości w Bronowicach jest więcej. Podczas Dni Dziedzictwa będzie można odwiedzić, na co dzień zamknięty, dworek Rutkowskich projektu Józefa Gałęzowskiego, czołowego architekta międzywojnia. Dziś dworek należy do Instytutu Farmakologii PAN – mieści się w nim Zakład Fitochemii, w którym bada się skład chemiczny niektórych roślin. W ogrodzie czekają na nas warsztaty botaniczne, kawiarenka i… gra detektywistyczna dla najmłodszych (19–20 maja 2018 r.).

Piec kręgowy, balony, szybowiec i muzyka z kocyka

We wsi Płaza pod Chrzanowem zachęcamy do obejrzenia wyjątkowego zabytku techniki – pieca kręgowego służącego do wypalania wapna, który jest najlepiej zachowanym tego typu urządzeniem w Polsce i unikatem w skali europejskiej. Zbudowany pod koniec XIX wieku piec na pierwszy rzut oka przypomina sporych rozmiarów drewnianą stodołę. To tutaj przez dziesięciolecia powstawał doskonałej jakości produkt wykorzystywany w budownictwie, przemyśle i rolnictwie odradzającego się po zaborach i I wojnie nowego państwa (19–20 maja 2018 r.).

Tymczasem pod koniec lat 20. XX wieku Ignacy Mościcki, prezydent II RP i chemik z wykształcenia, zdecydował o budowie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie. Na terenie o powierzchni 670 ha w ciągu trzech lat zbudowano fabrykę, wokół której szybko powstały funkcjonalne osiedla mieszkaniowe, gospodarstwo rolne z własnym warzywnikiem oraz poletka doświadczalne. Była to jedna z największych inwestycji w międzywojennej Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie.

W czasie majowego weekendu (26–27 maja 2018 r.) będzie można zwiedzić Mościce wraz z zabytkową willą Eugeniusza Kwiatkowskiego, jednego z dyrektorów fabryki. Do wydarzenia włączyło się także Centrum Sztuki Mościce – na jego terenie odbędzie się balonowy piknik w stylu retro z minilotniskiem przygotowanym przez Mościcki Klub Balonowy. Będą tam czekać sprzęt lotniczy, szybowiec Foka 4, symulatory lotu, żyroskopy, a także balonowe treningi pokazowe. Dodatkowo Centrum Sztuki Mościce zaprasza na fajfy (tańce) oraz „muzykę z kocyka”, czyli koncert zespołu Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny (wstęp na oba wydarzenia jest odpłatny).

Kościoły i escape game z Napoleonem Żabą

W Racławicach koło Olkusza będzie można zwiedzić (19–20 maja 2018 r.) drewniany kościół pw. Narodzenia NMP z 1615 roku razem z cennym wyposażeniem. Z kolei w Zbylitowskiej Górze pod Tarnowem – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, budowlę powstałą po I wojnie światowej według projektu krakowskiego architekta Ludwika Wojtyczki. Nowego kształtu artystycznego kościół nabrał w latach 50. za sprawą prof. Jerzego Nowosielskiego. Natomiast na terenie dworu rodziny Żabów w Zbylitowskiej Górze odbędzie się zabawa typu escape game. W jej trakcie dzieci będą mogły rozwikłać zagadkę tajemniczego dworu – niegdyś wypełnionego starymi księgami pozostawionymi m.in. przez Napoleona Żabę, podróżnika i naukowca, propagatora mnemotechniki. Na dorosłych czekają oprowadzanie z przewodnikiem i wystawa pamiątek rodziny Żabów.

Bezpłatna publikacja

Jak co roku Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego będzie towarzyszyć okolicznościowe wydawnictwo, tym razem w beletrystycznej formie. O obiektach i ich historii napisał Jakub Kornhauser, krakowski poeta, tłumacz, eseista, krytyk literacki i literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka będzie dostępna bezpłatnie w punktach informacyjnych MIK oraz w wersji elektronicznej na stronie Dnidziedzictwa.pl.

 

PROGRAM XX MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

26–27 maja 2018

Trasa wschodnia

 

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze

  1. Plebańska 7, Zbylitowska Góra (powiat tarnowski)

GPS: N 49° 59′ 32”, E 20° 53′ 56”

 

Poza Dniami Dziedzictwa 2018 kościół jest dostępny przed i po mszach św., dwór nie jest dostępny.

Zabytki (kościół i dwór) są udostępnione do samodzielnego zwiedzania poza godz. oprowadzania z przewodnikiem oraz w niedzielę 27 maja poza godz. mszy św. (o 9.00, 11.00, 16.00).

Wybrane punkty programu są dostępne dla grup zorganizowanych.

 

26 maja 2018 (sobota)

Oprowadzanie i spacery

10.00, 11.00, 15.00, 17.00 [? 25 min] – zwiedzanie kościoła z historykiem sztuki Adamem Spodarykiem

Opis: W podtarnowskiej Zbylitowskiej Górze – na wzniesieniu, z którego roztacza się widok na dolinę Dunajca – stoi kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Biała bryła otoczona starymi drzewami to efekt odbudowy po pierwszowojennych zniszczeniach. Jej kształt nakreślił krakowski architekt Ludwik Wojtyczko, a artystyczny wymiar wnętrza kościoła nadał w latach 50. profesor Jerzy Nowosielski. Wśród dawnego wyposażenia zachowała się ława kolatorska rodziny Żabów, która do czasu II wojny światowej zamieszkiwała pobliski dwór.

Miejsce zbiórki: kościół

 

10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30 [? 25 min] – zwiedzanie dworu z przewodnikiem

Opis: W Zbylitowskiej Górze znajduje się dawne założenie dworsko-parkowe Moszczeńskich, później Żabów. Według rodzinnych przekazów pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, a projektantem był Piotr Aigner. Choć współczesne przestrzenie klasycystycznego dworu zatraciły swoje piękno, to niedostatki wypełni barwna historia członków rodziny Żabów. Napoleon był podróżnikiem, naukowcem, propagatorem mnemotechniki, Roman – generałem, który krytykował legionistów, a Franciszek – inżynierem rolnictwa, administratorem gospodarstwa rolnego w Mościcach przy Zakładach Azotowych.

Miejsce zbiórki: 2. punkt informacyjny MIK – przy dworze, ul. Zbylitowskich 95, Zbylitowska Góra

 

13.00 [? 30 min] – zwiedzanie kościoła z proboszczem, ks. Józefem Kaczmarskim

Miejsce zbiórki: kościół

 

Wydarzenia

11.00, 13.00, 15.00 [? 1,5 godz.] – Pięć tysięcy książek – escape game dla dzieci (6–10 lat) ZAREZERWUJ!

Opis: Książki są niebezpieczne. Kryje się w nich przeszłość. Pomóż nam rozwikłać zagadkę, którą skrywa tajemniczy dwór, niegdyś aż po sam dach wypełniony starymi księgami…

Zapraszamy na pełną dziwnych i zaskakujących zdarzeń detektywistyczną przygodę.

Zdmuchnij kurz ze starej księgi, posłuchaj, co chce Ci powiedzieć…

Gra prowadzona przez krakowskie Biuro Detektywistyczne dla Dzieci Fishka http://fishkakrakowtours.com/

Miejsce zbiórki: 2. punkt informacyjny MIK – przy dworze, ul. Zbylitowskich 95, Zbylitowska Góra

 

12.00, 14.00, 16.00 [? 30 min] – Co ma styl bizantyjski w Zbylitowskiej Górze do szukania – opowieść o malarstwie Jerzego Nowosielskiego

Opis: Artystyczny charakter wnętrzu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zbylitowskiej Górze nadał w latach 50. profesor Jerzy Nowosielski. Była to jego pierwsza samodzielna realizacja w kościele rzymskokatolickim. Według znanego historyka sztuki Tadeusza Chrzanowskiego jest w niej “żywe nawiązanie do stylów dawniejszych i to równolegle do: do gotyku i do malarstwa bizantyjskiego”. O sceptycznym przyjęciu i trudnych losach tej polichromii opowie historyczka sztuki i ikonografka Anna Gełdon.

Miejsce zbiórki: kościół

 

Stałe atrakcje

10.00–17.30 – zwiedzanie indywidualne kościoła (poza godz. oprowadzania z przewodnikiem)

 

10.00–18.00 – zwiedzanie indywidualne dworu (poza godz. oprowadzania z przewodnikiem)

 

10.00–18.00 Dworska rozsypanka – wystawa pamiątek i zdjęć rodziny Żabów

Opis: We wnętrzu dworu w Zbylitowskiej Górze, które już dawno zatraciło swój charakter, w czasie Dni Dziedzictwa zaprezentujemy niewielką wystawę. Utkaliśmy ją z rodzinnych pamiątek, bibliotecznych zbiorów i starych fotografii. Eksponaty pochodzą zarówno z rodzinnych zbiorów Anny Branny – córki Franciszka Żaby, ostatniego ziemskiego posiadacza dworu, jak i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Gdzie: dwór

 

11.00–16.00 – dworska kawiarenka

Opis: Możliwość zakupu przekąsek oraz napojów.

Gdzie: ogród przy dworze

 

27 maja 2018 (niedziela)

Oprowadzanie i spacery

10.00, 12.00, 15.00, 17.00 [? 25 min] – zwiedzanie kościoła z historykiem sztuki Adamem Spodarykiem

Opis: W podtarnowskiej Zbylitowskiej Górze – na wzniesieniu, z którego roztacza się widok na dolinę Dunajca – stoi kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Biała bryła otoczona starymi drzewami to efekt odbudowy po pierwszowojennych zniszczeniach. Jej kształt nakreślił krakowski architekt Ludwik Wojtyczko, a artystyczny wymiar wnętrza kościoła nadał w latach 50. profesor Jerzy Nowosielski. Wśród dawnego wyposażenia zachowała się ława kolatorska rodziny Żabów, która do czasu II wojny światowej zamieszkiwała pobliski dwór.

Miejsce zbiórki: kościół

 

10.30, 11.30, 12.30, 14.30, 16.30, 17.30 [? 25 min] – zwiedzanie dworu z przewodnikiem

Opis: W Zbylitowskiej Górze znajduje się dawne założenie dworsko-parkowe Moszczeńskich, później Żabów. Według rodzinnych przekazów pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, a projektantem był Piotr Aigner. Choć współczesne przestrzenie klasycystycznego dworu zatraciły swoje piękno, to niedostatki wypełni barwna historia członków rodziny Żabów. Napoleon był podróżnikiem, naukowcem, propagatorem mnemotechniki, Roman – generałem, który krytykował legionistów, a Franciszek – inżynierem rolnictwa, administratorem gospodarstwa rolnego w Mościcach przy Zakładach Azotowych.

Miejsce zbiórki: 2. punkt informacyjny MIK – przy dworze, ul. Zbylitowskich 95, Zbylitowska Góra

 

14.00 [? 30 min] – zwiedzanie kościoła z proboszczem, ks. Józefem Kaczmarskim

Miejsce zbiórki: kościół

 

Wydarzenia

13.30, 15.30 [? 40 min] – Książki spod herbu Kościesza-Żaba – opowieść Małgorzaty Sobol-Kiełbani o dworskim księgozbiorze Żabów

Opis: Franciszek Żaba, ostatni ziemski posiadacz dworu w Zbylitowskiej Górze, w swoich wspomnieniach podaje liczbę pięciu tysięcy „książek oprawionych w skórę”, które składały się na dworską bibliotekę. Księgozbiór rodzin Żabów był nietypowy, bo składający się głównie z książek w językach angielskim, niemieckim, francuskim i tylko w niewielkim stopniu po polsku. O zawartości tego księgozbioru i jego powojennych losach opowie Małgorzata Sobol-Kiełbania z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie.

Miejsce zbiórki: dwór

 

Stałe atrakcje

10.00–18.00 – zwiedzanie indywidualne dworu (poza godz. oprowadzania z przewodnikiem)

 

10.00–18.00Dworska rozsypanka – wystawa pamiątek i zdjęć rodziny Żabów

Opis: We wnętrzu dworu w Zbylitowskiej Górze, które już dawno zatraciło swój charakter, w czasie Dni Dziedzictwa zaprezentujemy niewielką wystawę. Utkaliśmy ją z rodzinnych pamiątek, bibliotecznych zbiorów i starych fotografii. Eksponaty pochodzą zarówno z rodzinnych zbiorów Anny Branny – córki Franciszka Żaby, ostatniego ziemskiego posiadacza dworu, jak i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Gdzie: dwór

 

12.00–15.00 – zwiedzanie indywidualne kościoła (poza godz. oprowadzania z przewodnikiem i mszy św. o 9.00, 11.00, 16.00)

 

13.00–16.00 – dworska kawiarenka

Opis: Możliwość zakupu przekąsek oraz napojów.

Gdzie: ogród przy dworze

 

 

 

 

 

 

 

Obiekt towarzyszący

Klasztor sióstr Sacré Coeur w Tarnowie

  1. Pszenna 3, Tarnów

 

Zabytek jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania.

Zabytek nie jest udostępniony do zwiedzania przez grupy zorganizowane.

 

26 maja 2018 (sobota)

11.00–15.00 Z Lyonu do Zbylitowskiej Górywystawa planszowa i zwiedzanie indywidualne klasztoru

Opis: Klasztor sióstr Sacré Coeur zbudowany został na ziemi należącej do rodziny Żabów ze Zbylitowskiej Góry. Głównym zadaniem zgromadzenia założonego we Francji było prowadzenie działalności edukacyjnej. Powstały wówczas pensjonat dla dziewcząt w Zbylitowskiej Górze cieszył się dużą popularnością wśród ziemiańskich i arystokratycznych rodzin. O historii i życiu codziennym zgromadzenia opowiedzą siostry Sacré Coeur podczas indywidualnego zwiedzania klasztoru.

Gdzie: ul. Pszenna 3, Tarnów

 

27 maja 2018 (niedziela)

12.30–16.30Z Lyonu do Zbylitowskiej Górywystawa planszowa i zwiedzanie indywidualne klasztoru

Opis: Klasztor sióstr Sacré Coeur zbudowany został na ziemi należącej do rodziny Żabów ze Zbylitowskiej Góry. Głównym zadaniem zgromadzenia założonego we Francji było prowadzenie działalności edukacyjnej. Powstały wówczas pensjonat dla dziewcząt w Zbylitowskiej Górze cieszył się dużą popularnością wśród ziemiańskich i arystokratycznych rodzin. O historii i życiu codziennym zgromadzenia opowiedzą siostry Sacré Coeur podczas indywidualnego zwiedzania klasztoru.

Gdzie: ul. Pszenna 3, Tarnów

 

 

 

Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach

  1. Jarzębinowa 9, Tarnów

GPS: N 50° 0′ 42”, E 20° 55′ 20”

 

Zabytek nie jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania.

Zabytek nie jest udostępniony do zwiedzania przez grupy zorganizowane.

Wybrane punkty programu są dostępne dla grup zorganizowanych.

 

26 maja 2018 (sobota)

Oprowadzanie i spacery

10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30 [? 25 min] – oprowadzanie po willi z przewodnikiem ZAREZERWUJ!

Opis: Ostateczna decyzja o budowie Państwowej Fabryki Związków Azotowych zapadła w 1927 roku, a już w styczniu 1930 roku świętowano jej oficjalne otwarcie. Jako jeden z pierwszych budynków na osiedlu mieszkalnym, już w 1928 roku, powstała willa dla dyrektora i jego rodziny. Służbowy dom otoczony wspaniałym ogrodem, oprócz funkcji reprezentacyjnej, miał także zapewnić wygodne warunki mieszkalne. Od 1931 roku, przez kilka lat, dyrektorem fabryki i mieszkańcem willi był Eugeniusz Kwiatkowski z rodziną.

Miejsce zbiórki: punkt informacyjny MIK – przed wejściem do willi

 

10.30, 16.30 [? 1 godz. 20 min] – Nowoczesne miasto fabryczne – spacer po zabudowie Mościc z historyczką sztuki Barbarą Bułdys z Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Opis: Spacer po osiedlu północnym przy zakładzie, które zostało zaprojektowane ściśle według reguł howardowskiej koncepcji miasta ogrodu. Nie brak tu przestrzeni zielonych, a funkcje użytkowe zostały wyraźnie podzielone na mieszkalną, socjalną, usługową i rekreacyjną. Widać tu także niską zabudowę w postaci komfortowych willi, przeznaczonych głównie dla najwyższych szczeblem pracowników fabryki.

Miejsce zbiórki: punkt informacyjny MIK – przed wejściem do willi

 

12.30, 14.30 [? 1 godz.] – Osiedle Za Torem – spacer po willowej zabudowie Mościc z historyczką sztuki Heleną Postawką-Lech z Międzynarodowego Centrum Kultury

Opis: Spacer po osiedlu południowym zwanym Za Torem, w sąsiedztwie przystanku kolejowego Tarnów-Mościce to okazja by poznać najciekawsze realizacje mieszkalne tej dzielnicy. Niska zabudowa osiedla zatopiona w zieleni przeznaczona była głównie dla robotników, personelu technicznego i inżynierów. A kto zamieszkuje ją dziś?

Miejsce zbiórki: stacja kolejowa Tarnów-Mościce, ul. Chemiczna 33

 

Stałe atrakcje

10.00–18.00 – Świat w Mościcach zaczyna się i kończy dla ich obywateli w Mościcach – wystawa planszowa

Gdzie: ogród przy willi Eugeniusza Kwiatkowskiego

 

Polecamy

18.00–21.00Chodź potańczyć, czyli fajfy w Mościcach. Konieczna rezerwacja (tel. 14 633 46 04). Bilet wstępu: 30 zł

Opis: 26 maja zapraszamy na specjalne wydanie fajfów w Mościcach. Tego wieczoru dzięki swingowym rytmom i modowej stylizacji cofniemy się do lat 30. XX wieku. Będziemy tanecznie świętować odzyskaną 100 lat wcześniej wolność naszego kraju! Swingowe fajfy w strojach i makijażach z minionej epoki uświetnią XX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wszystkie osoby, które przyjdą ubrane w stylu lat 20.-30., otrzymają upominki. Bilet wstępu: 30 zł

Więcej informacji: http://www.csm.tarnow.pl/wydarzenie/167,fajfy-w-moscicach-03

Gdzie: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, Tarnów

 

27 maja 2018 (niedziela)

Oprowadzanie i spacery

10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30 [? 25 min] – oprowadzanie po willi z przewodnikiem ZAREZERWUJ!

Opis: Ostateczna decyzja o budowie Państwowej Fabryki Związków Azotowych zapadła w 1927 roku, a już w styczniu 1930 roku świętowano jej oficjalne otwarcie. Jako jeden z pierwszych budynków na osiedlu mieszkalnym, już w 1928 roku, powstała willa dla dyrektora i jego rodziny. Służbowy dom otoczony wspaniałym ogrodem, oprócz funkcji reprezentacyjnej, miał także zapewnić wygodne warunki mieszkalne. Od 1931 roku, przez kilka lat, dyrektorem fabryki i mieszkańcem willi był Eugeniusz Kwiatkowski z rodziną.

Miejsce zbiórki: punkt informacyjny MIK – przed wejściem do willi

 

11.30 [? 1 godz. 20 min] – Nowoczesne miasto fabryczne – spacer po zabudowie Mościc z historyczką sztuki Barbarą Bułdys z Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Opis: Spacer po osiedlu północnym przy zakładzie, które zostało zaprojektowane ściśle według reguł howardowskiej koncepcji miasta ogrodu. Nie brak tu przestrzeni zielonych, a funkcje użytkowe zostały wyraźnie podzielone na mieszkalną, socjalną, usługową i rekreacyjną. Widać tu także niską zabudowę w postaci komfortowych willi, przeznaczonych głównie dla najwyższych szczeblem pracowników fabryki.

Miejsce zbiórki: punkt informacyjny MIK – przed wejściem do willi

 

14.30 [? 1 godz.] – Sztuka współczesna w Mościcach – spacer po zabudowie Mościc z historyczką sztuki Katarzyną Nalezińską

Opis: Mościce to nie tylko opowieść o przemyśle chemicznym i modernistycznej architekturze, ale także o sztuce współczesnej. Podczas spaceru po tej przemysłowej dzielnicy poznamy historię trzech artystów, których życie i twórczość splatały się z Mościcami. Będzie to opowieść o miejscach i sztuce Wilhelma Sasnala, Marcina Zarzeki i Jana Głuszaka, ps. „Dagarama”.

Miejsce zbiórki: punkt informacyjny MIK – przed wejściem do willi

 

Stałe atrakcje

10.00–18.00 – Świat w Mościcach zaczyna się i kończy dla ich obywateli w Mościcach – wystawa planszowa

Gdzie: ogród przy willi

 

14.0019.00 balonowy piknik w stylu retro z okazji 85. rocznicy powstania Mościckiego Klubu Balonowego oraz pokazy animatorów

Opis: Przy Centrum Sztuki Mościce odbędzie się balonowy piknik w stylu retro w 85. rocznicę powstania Mościckiego Klubu Balonowego. Zajęcia sportowe z Panną Agnieszką udowodnią nam, że w zdrowych ciałach drzemie młody duch.Piknikowa niedziela nie będzie ostatnią na poznanie tajników przedwojennych tang. Zajęcia plastyczne dla najmłodszych udowodnią, że nie tylko cukier krzepi.

Prócz występów animatorów w strojach retro stworzona zostanie… Oprócz animatorów w strojach z epoki, gier i zabaw zostanie stworzona symulacja niewielkiego lotniska aeroklubowego. Podczas pikniku będzie można obejrzeć sprzęt lotniczy, symulatory lotu, żyroskopy, rakiety, a także balonowy trening pokazowy. Na uczestników będą czekać gry i zabawy lotnicze – w hangarach i plenerze. Nie zabraknie pokazów w locie pilotów Mościckiego Klubu Balonowego i prezentacji oryginalnego szybowca Foka 4. Chętni będą mogli odbyć zajęcia z instruktorem, poznać działanie systemów zasilania i palników balonów na ogrzane powietrze, a także pod jego czujnym okiem samodzielnie obsłużyć sprzęt.

Gdzie: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, Tarnów

 

Polecamy

16.00 [? 1 godz. 15 min] – Muzyka z kocyka – koncert zespołu Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny. Więcej informacji tel. 14 633 46 04. Bilet wstępu: 5 zł

Opis: Cykl „Muzyka z kocyka” jest muzyczną propozycją dla całych rodzin. Wszystkie koncerty odbywają się w plenerowej, malowniczej scenerii Centrum Sztuki Mościce. Publiczność będzie mogła na kocach i rozkładanych leżakach zażywać letniego relaksu. To doskonała okazja do połączenia przyjemności słuchania muzyki z biesiadowaniem na świeżym powietrzu. Prosimy o przyniesienie własnych kocyków, gdyż nasze zapasy szybko się kończą. 27 maja wystąpi zespół Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny. Tworzą go tarnowski kompozytor, pianista i aranżer Bartek Szułakiewicz oraz trzy wokalistki: Katarzyna Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka. Zespół wykonuje popularne standardy jazzowe, piosenki retro z pogranicza popu i swingu oraz niezapomnianą muzykę lat 30. Atutem zespołu są piękne głosy solowe, pieczołowicie dobierane kostiumy, pomysłowe aranżacje, śpiew w tercecie oraz repertuar złożony z nieprzemijających przebojów. Wraz z zespołem wystąpi sekcja rytmiczna: fortepian, saksofon, bas i perkusja. Bilet wstępu: 5 zł.

Informacje i sprzedaż biletów w dniu wydarzenia: tel. 14 633 46 04

Gdzie: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, Tarnów

 

 

 

 

 

Dom rodzinny Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Wierzchosławice (powiat tarnowski)

GPS: N 50° 2′ 15′, E 20° 50′ 38”

 

 

Zabytek jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania poza godzinami oprowadzania z przewodnikiem.

Wybrane punkty programu są dostępne dla grup zorganizowanych.

 

26 i 27 maja 2018 (sobota i niedziela)

Oprowadzanie i spacery

11.00, 13.00, 15.00 [? 30 min] – Pod strzechą u rodziny Witosów – oprowadzanie z gospodarzem

Opis: W przysiółku Dwudniaki we wsi Wierzchosławice, w krytym strzechą domu urodził się Wincenty Witos – charyzmatyczny przywódca ruchu ludowego i trzykrotny premier II RP. Dziś jego rodzinna chałupa przypomina o trudnych początkach i biedzie, z której wyszedł, by w końcu zająć jedno z czołowych miejsc w polskiej polityce XX-lecia międzywojennego. Po domu oprowadzać będzie pracownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Miejsce zbiórki: punkt informacyjny MIK – przed domem

 

Stałe atrakcje

10.00–18.00 – zwiedzanie indywidualne domu (poza godzinami oprowadzania z przewodnikiem)

 

10.00–18.00Proste jak budowa cepa – stoisko edukacyjne dla dzieci i dorosłych

Opis: W rodzinnym domu Wincentego Witosa zgromadzono narzędzia rolnicze oraz przedmioty codziennego użytku z galicyjskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. Na stoisku edukacyjnym poznają Państwo nie tylko zasady ich działania, ale także spróbują swych sił przy prostych pracach gospodarskich.

Gdzie: przed domem

 

11.30–16.00 – plenerowe pokazy rzemiosła w wykonaniu lokalnych twórców

Gdzie: przed domem

 

 

 

 

Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Wierzchosławice 698 (powiat tarnowski)

GPS: N 50° 2′ 22”, E 20° 51′ 20”

 

Zabytek jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania poza godzinami oprowadzania z przewodnikiem.

Wybrane punkty programu są dostępne dla grup zorganizowanych.

 

26 i 27 maja maja 2018 (sobota i niedziela)

Oprowadzanie i spacery

10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 17.00 [? 45 min] – Trzykrotny premier z Wierzchosławic – oprowadzanie z gospodarzem

Opis: Zagroda, zwana przez mieszkańców Wierzchosławic „Witosówką” pełni funkcję muzeum biograficznego. Można tu obejrzeć meble, narzędzia rolnicze, przedmioty osobiste – jak choćby jego charakterystyczne oficerki, pamiątki rodzinne, zdjęcia, dokumenty. To materialne ślady życia Witosa i zapis burzliwych czasów, w których przyszło mu żyć. Po muzeum oprowadzać będą muzealnicy oraz kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie, historyk Janusz Skicki.

Miejsce zbiórki: punkt informacyjny MIK

 

Stałe atrakcje

10.00–18.00 – zwiedzanie indywidualne muzeum (poza godzinami oprowadzania z przewodnikiem)

 

10.00–18.00Chłopski premier – wystawa planszowa

Gdzie: ogród przy muzeum

 

11.00–16.00 – kiermasz lokalnych przysmaków

Opis: Możliwość zakupu regionalnych przysmaków przygotowanych przez członków Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic przy Centrum Kultury Wsi Polskiej.

Gdzie: ogród przy muzeum

 

 

 

 

 

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *