Ważą się losy małych podtarnowskich szkół

16 stycznia 2015     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 994

Tarnowscy nauczyciele i rodzice walczą o szkoły w małych miejscowościach gminy Tarnów. Związkowcy szukają pomocy u prezesa PIS-u. Przypomnijmy, urzędnicy, po propozycji wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła z PIS – przymierzają się do przekształceń szkoły podstawowej w Łękawce, Błoniu, Jodłówce Wałki oraz przedszkola i gimnazjum w Zbylitowskiej Górze. Te miałyby zostać powierzone dyrektorowi lub stowarzyszeniu, najbardziej na zmianach ucierpieliby nauczyciele.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Bednarz z wójtem gminy Tarnów, Grzegorzem Koziołem

Zdenerwowani sytuacją są także niektórzy rodzice, którzy jak na razie nie do końca wiedzą, na czym zmiany miałyby polegać. A zmiany po ewentualnych przekształceniach dotkną przede wszystkim nauczycieli, którzy wraz z kartą nauczyciela stracą swoje uprawnienia, a ich pensja zostanie obniżona nawet do tysiąca złotych.

– Stać nas, żeby prowadzić taką  oświatę (ze szkołami publicznymi – przyp.red.), ale nie jesteśmy pewni jak będzie za parę lat. Czy będziemy wtedy mówili o przekształceniu czy o ogólnej likwidacji szkoły – wyjaśnia wójt Grzegorz Kozioł. – A szkoły przekształcone mniej kosztują budżet gminy.

Niektórzy nauczyciele i dyrektorzy szkół, boją się otwarcie rozmawiać o przekształceniach, ale przyznają, że w urzędzie gminy nie udaje im się uzyskać konkretnych odpowiedzi, co do planowanych zmian. Całą sytuacją jest także mocno zaskoczony Józef Sadowski, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie.

– Gdy otrzymaliśmy decyzję wójta, wstrząsnęło to nami. To już nie tylko sytuacja dotycząca nauczycieli, ale i dzieci. Tani nauczyciel może być złym nauczycielem – mówił Radiu Kraków Sadowski.

Jak dowiedziało się Radio Kraków, związkowcy swoich praw chcą domagac się u prezesa PIS – Jarosława Kaczyńskiego. Co ma byc w tej sprawie zdaniem związkowców kluczowe? To, że wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł jest członkiem PIS-u, a program partii wyklucza prywatyzację szkół i ich przekształcenie.

Zebrania i konsultacje wójta Kozioła z mieszkańcami w sprawie przekształceń szkół zaczynają się od dzisiaj. W Błoniu odbędą się w szkole podstawowej o godzinie 17.00. 19 stycznia w Jodłówce Wałki o godz.17.00, 21 stycznia w Łękawce o godz.18.00, a 22 stycznia  w Zbylitowskiej Górze.

Ostateczną decyzję co do ewentualnych przekształceń szkół podejmą tarnowscy radni do końca lutego.

 

(Agnieszka Bednarz/ew)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *