Stop Pakietowi! Konferencja przeciwko drogiej energii

19 listopada 2012     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 947

W Katowicach 14 listopada 2012 odbyła się konferencja naukowa pod hasłem Stop Drogiej Energii! Stop Pakietowi Klimatycznemu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Solidarną Polskę, która walnie przyczyniła się do powstania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, pragnącej na Europejkim Forum zablokować restrykcje dotyczące emisji CO2 do atmosfery.
Trwa ogólnoeuropejska akcja zbierania podpisów przeciwko pakietowi klimatyczno-energetycznemu.

„Nie ma wątpliwości skutki pakietu będą dla Polski opłakane” – alarmuje Solidarna Polska.

W Katowicach odbędzie się dziś spotkanie, poświęcone Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej – zebrania miliona podpisów w krajach UE, w celu przeprowadzenia referendum nad wstrzymaniem pakietu klimatycznego.

Prezes SP Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że proponowany pakiet klimatyczny może doprowadzić do gwałtownych podwyżek cen prądu i ciepła nawet o 20-30 proc. oraz do nieuchronnego, znacznego wzrostu bezrobocia w kraju, a także do obniżenia poziomu życia obywateli. Wprowadzenie tych regulacji może także spowodować zamknięcia produkcji w różnych przedsiębiorstwach. Zmiany te mogą nastąpić już w przyszłym roku – akcentował prezes SP.

Na skutek pakietu klimatyczno-energetycznego bardziej opłaca się przenieść produkcję do Rosji, Indii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych czy do Brazylii niż produkować w Europie. (…) Nie ulega wątpliwości, że pakiet najbardziej uderzy w gospodarkę Polski. To w Polsce w wyniku pakietu klimatyczno-energetycznego nastąpią drastyczne podwyżki z uwagi na strukturę energetyczną naszego kraju. Jednym słowem pakiet klimatyczno-energetyczny będzie prowadził do niekorzystnych, drastycznych zmian poziomu życia Polaków – informował europoseł Zbigniew Ziobro.
http://www.youtube.com/watch?v=TdlBjLi6FTU

SKUTKI PAKIETU

1 stycznia 2013 roku wchodzą w życie postanowienia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego nakazujące producentom energii zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Pakiet klimatyczno-energetyczny i system aukcyjny handlu emisją CO2 niewiele mówią przeciętnemu Kowalskiemu. Niewielu sobie uświadamia, że 1 stycznia 2013 roku to początek dramatycznych problemów polskiej gospodarki i poważny cios dla budżetów domowych Polaków.

W 2013 roku ceny prądu w Polsce wzrosną o 30 proc.

W 2013 roku ceny ciepła wzrosną o 22 proc.

W kolejnych latach ceny prądu wzrosną o 60 proc.

Podobnie wzrosną ceny ciepła.

Taki skok cen oznacza załamanie budżetów domowych polskich rodzin. I to nie tylko dlatego, że drastycznie wzrosną comiesięczne rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie. Wzrost cen energii przełoży się na wzrost cen innych produktów – od żywności począwszy, a na tzw. dobrach trwałych skończywszy.

Oprócz skokowego wzrostu kosztów utrzymania Polskę zaleje fala bezrobocia. Droga energia elektryczna doprowadzi do likwidacji wielu zakładów, które w poszukiwaniu niższych cen prądu przeniosą się do krajów, w których nie obowiązują zapisy unijnego pakietu. Zostaną też wstrzymane nowe inwestycje.

Lista branż, które będą się pozbywać pracowników jest długa. Na pierwszy ogień pójdą:

  • hutnictwo
  • przemysł chemiczny
  • cementownie
  • przemysł papierniczy
  • przemysł metalowy
  • górnictwo
  • koksownictwo
  • motoryzacja

W latach 2013-2020 stracimy od 250 tys. do nawet 500 tys. miejsc pracy.

W zamian mają co prawda powstać tzw. zielone miejsca pracy, ale ma być ich raptem

24 tys., czyli 10-krotnie mniej!

Unijny pakiet klimatyczno-energetyczny zawiera rozwiązania zabójcze dla polskiej gospodarki i dla polskiego społeczeństwa. Staniemy się Trzecim Światem UE. Nasz kraj oraz inne państwa tzw. nowej Unii będą ofiarami tych rozwiązań.

Jednym z głównych beneficjentów wdrożenia pakietu będzie wielki biznes. W forsowaniu rozwiązań pakietu w obecnym kształcie chodzi o zyski z handlu i spekulacji uprawnieniami do emisji CO2, a także o promocję gazu ziemnego, co oznacza zwiększenie wpływu Gazpromu na energetykę UE. Chodzi też o promocję oraz masowe zwiększenie sprzedaży złożonych i drogich technologii: elektrowni wiatrowych, paneli fotowoltaicznych, biopaliw II generacji, urządzeń i materiałów dla energetyki jądrowej, a także wymuszenia stosowania drogich produktów o niższym zużyciu energii typu świetlówki energooszczędne. Sprzedawcami mają być państwa starej Unii, a kupcami kraje nowej UE, w tym oczywiście Polska.

Zbieranie podpisów

Podpisy będą zbierane zarówno tradycyjnie, jak również drogą elektroniczną w całej Europie. W Polsce akcję zbierania podpisów w zakładach pracy i na ulicach miast prowadzić będą przedstawiciele organizacji związkowych wchodzących w skład Polskiego Komitetu EIO. W listopadzie wystartuje strona internetowa, za pośrednictwem której można będzie złożyć podpis pod deklaracją.

Kliknij tutaj i poprzyj europejską inicjatywę obywatelską “Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE”. Tutaj jest formularz deklaracji elektronicznego poparcia inicjatywy “STOP Pakietowi”. Należy podać wymagane informacje i zatwierdzić formularz.

 

Kliknij tutaj i pobierz listę do zbierania podpisów za wstrzymaniem pakietu energetyczno-klimatycznego.


Listy z podpisami prosimy przesyłać na adres:
Solidarna Polska
ul. Piękna 1B
00-539 Warszawa
http://www.youtube.com/watch?v=qFpxYMyTCxc

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *