O „Buczynie” w Tarnowie i Woli Rzędzińskiej – pierwszy etap badań georadarowych.
W piątek, 30 października, Agnieszka Nieradko z Komisji Rabinicznej do Spraw Cmentarzy, w czasie spotkań zorganizowanych w I LO w Tarnowie i Zespole Szkół Publicznych w Woli Rzędzińskiej, przedstawiła historię tak zwanego „wiejskiego holokaustu” oraz dzieje zbrodni w lesie Buczyna na terenie Zbylitowskiej Góry – gdzie w czasie wojny Niemcy zamordowali i pochowali około sześciu tysięcy Żydów i kilkuset Polaków. Spotkania z młodzieżą były jednym z elementów projektu realizowanego przez Komisję Rabiniczną i Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie, polegającego na poszukiwaniu miejsc pochówku zamordowanych Żydów.
W ramach współpracy samorządu gminy Tarnów i Komisji Rabinicznej kilka tygodni temu w Buczynie Komisja przeprowadziła pierwszy etap badań georadarowych. W rezultacie skanowania powierzchni gruntu wstępnie ustalono, że na tym terenie najprawdopodobniej znajduje się przynajmniej kilka wcześniej nieodkrytych zbiorowych mogił ofiar niemieckiej zbrodni. Dalsze badania georadarowe prowadzone będą wczesną wiosną, natomiast wszystkie analizy mają zostać zakończone pod koniec przyszłego roku. Obecnie Komisja Rabiniczna zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o przysłanie kopii zdjęcia lotniczego terenu Buczyny wykonanego przez Niemców po 1942 roku, które powinno znacznie ułatwić kolejne poszukiwania.
Dzięki prowadzonym badaniom będzie można lepiej poznać historię tamtej zbrodni, ostatecznie zinwentaryzować i oznaczyć wszystkie miejsca pochówku. Poza tym możliwe będzie łatwiejsze realizowanie inwestycji na tym terenie, już bez obawy o to, że planowane prace mogą być prowadzone na terenie grobów.
źródło: http://www.gmina.tarnow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1313:o-buczynie-w-tarnowie-i-woli-rzdziskiej