Mieszkaniec Zbylitowskiej Góry natrafił na duży zapalnik pocisku artyleryjskiego

24 kwietnia 2021     admin     brak komentarzy     Zobaczyło: 569

Wiosenne prace przynoszą różne nowe znaleziska. Tym razem mieszkaniec Zbylitowskiej Góry wykopał duży zapalnik pochodzący najprawdopodobniej od pocisku artyleryjskiego z czasów wojennych.

Podczas wykonywania prac ziemnych na swojej posesji, mieszkaniec Zbylitowskiej Góry natrafił na niewybuch. O niebezpiecznym znalezisku poinformował dyżurnego komisariatu Tarnów – Zachód w dniu 22.04.2021 r. We wskazane miejsce został skierowany patrol minersko-pirotechniczny z tarnowskiej komendy, który określił niebezpieczne znalezisko, jako zapalnik pocisku artyleryjskiego. Patrol minersko-pirotechniczny wyznaczył strefę bezpieczną i zabezpieczył teren. Nie zarządzono ewakuacji. Policjanci z Komisariatu Policji Tarnów – Zachód skierowani na miejsce znaleziska zabezpieczali wykop przed dostępem osób postronnych. Zapalnik został zabezpieczony przez saperów z Rzeszowa, którzy zneutralizują go na poligonie.

Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe.

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu/niewypału może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci.

Pamiętajmy! Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom.

źródło: KMP w Tarnowie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *